26 Ağustos 2022 Cuma

NAPOLYON'UN İSLÂM DİNİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ

napolyan bonapart, fransız ipmarator, atlı savaşçılar, napolyon islam görüşü, cherfilis,Cezzar Ahmet Paşa, Osmanlı, Mısır, hristiyanlık, yahudilik, islam, bir tek Allah, napolyon müslüman mı,
Tarihe, Dünya’nın en büyük askerî dehâlarından birisi olarak geçen, Fransız İmparatoru I. Napolyon (1769-1821) Mısır’a girdiğinde (1798), Osmanlı Paşası Cezzâr Ahmed Paşa’ya yenilir. Bu yenilgiden sonra, İslâmiyyetin büyüklüğüne ve doğruluğuna hayran kalır ve müslüman olmayı bile düşünür. 
Aşağıdaki yazı Napolyon'un görüşüdür ve CHERFİLİS’in yazdığı kitaptan alınmıştır.
“Napolyon şöyle diyordu: Allah’ın varlığını ve birliğini, Mûsâ  kendi milletine, Îsâ Romalılara; fakat Muhammed bütün Eski Dünya’ya bildirdi. Arabistan tamamiyle puta tapar olmuştu. Îsâ’dan altı asır sonra Muhammed, kendisinden evvel gelmiş olan, İbrâhim, İsmâil, Mûsâ ve Îsâ’nın Allahını araplara  gösterdi. Araplara yalnız bir tek Allah olduğunu, onun ne babası ne de oğlu bulunmadığını, böyle birkaç  Allah’a tapmanın puta tapmaktan kalan saçma bir âdet olduğunu anlattı... Öyle sanıyorum ki, yakında bütün dünyanın aklı başında  kültürlü insanlarını  bir araya toplayarak  ve hükümet  kurmak ve bu hükümeti (KUR’ÂN’DA YAZILI ESASLARA GÖRE) idare etmek imkânını bulacağım. Ancak Kur’ân’da yazılı olan esasların doğruluğuna inanıyorum. Bunlar insanları bahtiyarlığa götürecektir.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder