2 Aralık 2019 Pazartesi

ŞEYTANIN ÇOCUKLARI VE ÜSTLENDİKLERİ GÖREVLER

şeytan, şeytanın görevleri, şeytanın çocukları, hanzeb, velhan, zellenbur, vesnan, betr, dasim, metun, mesût, el ebyaz, vesvese, kötü fikir, kibir, haset, şirk, kötülük, çirkin, asi, hain, düzenbaz, hilekar,


Şeytan: Önceden diğer melekler gibi Allahın emirlerini yerine getiren ve O’na sadakatle ibâdet eden meleklerin hocası iken ; yüce Rabbimizin bir emrine karşı geldiği için lânetlendi. Şeytanın diğer ismi iblis’tir. İnsanları aldatarak doğru yoldan çıkarmaya, Allaha ihânet etmeye çağırır. İblis’in nesli birinci Sur’a kadar yaşayacaktır. İşte onun çocukları ve vazifelerinden bâzıları şunlardır:
1. Hanzeb: Namazda vesvese verir. Böyle bir şey hissedince Allaha sığınmalıdır.
2. Velhan: Temizlikte çok su kullandırarak vesvese verir. Çok su kullandırır, sonra da gülüp alay eder.
3. Zellenbur: Bu da çarşılarda esnafa bozuk mal satmayı, yalan yemini, malını methetmeyi, malın kusurunu gizlemeyi ve insanları aldatmayı güzel gösterir.
4. Vesnan: Uyku şeytanıdır. Namaz ve diğer ibâdetler için kafayı ve göz kapaklarını bastırır, zina ve hırsızlık gibi haramlar için insanı uyarır.
5. Betr: Musibet şeytanıdır. Bağırıp çağırma, yüze tokat vurma... gibi câhiliye adetlerini güzel gösterir.
6. Dasim: Yemek şeytanıdır. İnsan besmele çekmediğinde, onunla yemek yer, eve girer, yatakta uyur, besmele ile dürülmemişse elbiseleri giyer. Karı koca arasında düşmanlık meydana getirmeye çalışır.
7. Metun veya mesût: İnsanlar arasında yalan haberleri yayar, sonra onların aslı çıkmaz. Kişinin her duyduğunu konuşması yalan olarak kendine yeter.
8. El Ebyaz: Peygamberlere ve velilere musallat olan şeytandır. Peygamberlere bir zararı dokunamaz, veliler ise onunla mücadele ederler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder