27 Temmuz 2018 Cuma

SÜLEYMANİYE CÂMİSİ’NİN YAPIMINDA GÖSTERİLEN ‘KUL HAKKI’ HASSASİYETİ

istanbul, istanbul geceleri, kul hakkı, Kanuni, Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii, Cami, hayvan hakları, işçi hakları, adalet, faziletler medeniyeti, osman nuri topbaş

SÜLEYMANİYE CÂMİSİ’NİN

YAPIMINDA GÖSTERİLEN ‘KUL HAKKI’ HASSASİYETİ


Kânûnî Sultan Süleyman'nın "KUL HAKKI"na verdiği önem...

Kânûnî Sultan Süleyman, kul hakkından çok korkar, âdil bir halîfe olmak için çok gayret sarf ederdi. Süleymaniye Câmii ve Külliyesi tamamlanınca, mîmarından işçisine kadar herkesi topladı. Cenâb-ı Hakk’a hamd ettikten sonra konuşmasına başladı:

“Ey din kardeşlerim, bu câmi-i şerîf Allâh’ın izni ile tamamlanmıştır. Hatâ ile ücretini alamayan varsa, gelsin ücretini alsın! Olabilir ki, o kimse burada değildir. Bulunanlara ricâm ola; onlara bildireler! Onlar da gelip bizden haklarını alalar!”

Vesîkaların tedkîkinden anlaşıldığına göre; inşaatın en zor zamanlarında hayvanlar için dahî bir program yapılmış; çalıştırılan at, merkep ve katırların dinlenme ve çayırda otlama saatlerine dikkat edilmiş, hiçbir mahlûkâtın hakkına tecâvüz edilmemesine gayret gösterilmiştir. Kânûnî’nin bu muazzam mâbedin inşaatında kul ve hayvanât hukûkuna böylesine titizlik göstermesi, belki Süleymâniye Câmii’nin esrarlı ve kâ’bına varılmaz rûhâniyetinin temel sâiklerinden biridir. 

(Osman Nûri Topbaş, Faziletler Medeniyeti-2, Erkam Yay.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder