26 Ocak 2016 Salı

BAYRAK EKSİK ETMEYİN...

"BENİM MEZARIMDAN HİÇBİR ZAMAN BAYRAK EKSİK ETMEYİN"
(Bayraklı Baba Türbesi / Gelibolu)

Asıl adı Karaca bey olan Bayraklı baba, Osmanlı ordusunda bayraktarlık yapmış ve bu uğurda şehit olmuş yiğit bir kişidir. Bayraklı baba olarak anılmasına neden olan öykü şöyledir;

Karaca bey ve arkadaşlarının çevresi düşman tarafından sarılır, kimi şehit kimi tutsak olur. Karaca bey elinde bayrağı ile düşmana direnir, şehit veye tutsak olması durumunda bayrak düşmanın eline geçeceğinden, bayrağı düşmana teslim etmeyi istememektedir. O anda aklına bir fikir gelir. Bayrağı küçük parçalara böler ve yutar, sonrada düşmana saldırır, yaralanır ve yere düşer. Takviye kuvvetler gelip Karaca Bey'i yaralı olarak bulduklarında, kendisine bayrağın nerede olduğunu sorarlar; düşmana teslim etmemek için yuttuğunu söyler.

Komutanı bu sözlere inanmaz, dürüst ve yiğit biri olan Karaca bey bunu ispat etmek için keskin palası ile karnını yarar ve yuttuğu bayrak parçalarını kanlı kanlı dışarıya çıkarır. Gerçeği ispatlamanın verdiği mutlulukla, yaralarının da ağır olması nedeniyle fazla dayanamaz ve yere yığılır. Son sözü de “Benim mezarımdan hiçbir zaman bayrak eksik etmeyin” olur.

İşte o gün bu gündür Bayraklı Baba Türbesinden bayrak eksik olmaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder